WiFi-Turk.com

Router ve Routing Nedir?
2.2/5 (toplam 34 oy)
Routing Giriş

Uzun zamandır yazıyım diyordum sonunda başlayabildim,bir seri olacak galiba routing protokollerinin hepsini sizlerle paylaşmak istiyorum,öncelikle resimler hariç herşey benim tarafımdan yazılmıştır.Routerın işlevi,önemi hakkında kısa bir bilgi ve routing protokolleri ve çalışma şekilleri hakkında detaylı bilgiler vermek amacım.Döküman bölümüne gönderdim ancak ya ulaşmadı yada beğenilmedi,ancak önemli bir konu olduğunu düşündüğümden forum'dada vereyim istedim.

Şimdi şu sürekli duyduğumuz “Routing” nedir öncelikle onunla başlayalım.

Routing,herhangi bir şekilde network’te bulunan bir aygıttan(pc,server,switch,bridge,printer...) çıkan sorgu paketlerinin başka bir networkte bulunan aygıta yönlendirilmesi işlemidir.

Routing basitçe ve zorca herşekilde budur ve temeli ve yaptığı iş bir paketin nereden nereye gideceğini göstermektir.

Peki “Routing” işlemini kim yapar,ne yapar sorusunada verilebilecek en net cevap “Router”’dır.

Router’ların günümüzde yaptıkları birçok görev ve birçok özelliği vardır ancak router’ın adındanda anlaşılacağı gibi yaptığı temel ve en önemli iş yukarıda bahsettiğim “routing” işlemidir.

Router’ın hayatımızdaki güncel etkisi nedir? Diye bir soru sorulduğunda sadece bir tek kelime ile “Internet” demeniz yeterlidir,peki nasıl?

Routing işleminin görevi bir networkten çıkan paketleri başka bir networke yönlendirmektir.Farklı network’ten bahsedilen farklı network teknolojileri(IPX,AppleTalk,TCP/IP) kullanmaları yada aynı teknolojiyi kullansalar bile farklı bölümlere(ör:192.168.1.0 255.255.255.0 bir networktür 192.168.2.0 255.255.255.0 farklı bir network’tür) ayrılmalarıdır.

Herkesin ve benim savunduğu bir görüş vardır.”Router olmasa internet olmazdı” bu söz neden doğru bunu bir örnek ile açıklayalım.

Herhangi bir teknolojiyi kullanan 2 farklı network’ümüz var.Bunların birbirleriyle görüşmesi için arada router var.Router sayesinde bu network’lerden çıkan paketler birbirlerine yönlendiriliyor.

Ancak dünyadaki tek 2 network biz değiliz! Başka başka networklerde birbirlerine bağlı.Ancak bir gün bir network’ün başka uzak bir network ile bilgi paylaşması gerekiyor,aradaki fiziksel bağlantı sağlanıyor,ancak yine birilerinin yönlendirme işlemi yapması gerekiyor ve yine router’a ihtiyac duyuluyor ve 2 farklı network 2 farklı uzak network’e bağlanmış oluyor.Derken başka bir network’te bunlara bağlanmak istiyor ve yine aynı işlem yine router ve bu sürekli devam ediyor.işte bunlar sonucunda öbekleşen networkler başka büyük networklere onlarda başka networklere bağlanıyor ve internetin ağ yapısı ortaya çıkıyor,bunun sonucunda router’ların oluşturduğu öbeklenmeyede Backbone(Omurga) deniyor bu omurgaların birbirine bağlantısıyla tüm dünya farklı networklerde olsalar bile birbirine bağlanabiliyor ve buda internet’i oluşturuyor.

Router’ın neden bu kadar önemli olduğunu öğrendikten sonra biraz daha detaya inelim.

network’ümüz ve birde router’ımız var.(genelde router bağlantıları host ile yapılmaz ancak örnek açısından çalışma prensibini güzel yansıtıyor) Router’ımızın 2 adet ethernet bacağı(E0,E1) var.E0’ın ip’si 172.16.10.1 E1’in ip’si 172.16.20.1 bunlar B Class ip’ler.

Şimdi Host_A denilen makine farklı bir networkte olan Host_B’ye ping(Packet Internet Groper) gönderdiği zaman şu işlemler gerçekleşiyor.

1-Öncelikle Host_A tarafından Ping paketi hazırlanıyor(ki bunu OSI katmanlarından Network katmanı paketi hazırlar Transport paketi gönderiri)Ping paketinin Header(başlık) kısmında Destination Adress(Hedef Adres,yani paketin ulaştırılacağı host ve network adresi) yer almalıdır ki router hangi networke route edileceğini bilsin.

2-Paket router’a ulaştığında Router tarafından paketin Header kısmı okunur ve hangi network’e gitmek istediği öğrenilir.

3-Network adresi header’dan alındıktan sonra Router kendi içinde bulunan Routing Table’a(Hedef networklerin bilgileri,nasıl ulaşılacağı,tercih sırası ve benzeri tanımlayıcı bilgilerin yer aldığı tablodur.) bakar ve paketin gitmek istediği network’ü arar.Eğer tabloda istenilen network’e nasıl ulaşılacağına dair bilgi varsa,paket bu bilgiye göre yönlendirilir eğer bu bilgi “routing table”da mevcut değil ise,paket “drop” edilir yani düşürülür ve geriye “Destination Unreachable” hatası döndürülür.

Yukarıdaki şekile göre bu işlemler paketin oluşturulması ve detaylı saymaz isek bu şekilde oluşur ancak daha fazla router olan sistemlerde,routing işlemi bir router’dan diğerine ondan diğerine gibi bir sıra ile ilerler.

router
routing

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(0 Yorum)

<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->

Makale İçeriği
Paylaş
Hit Makaleler (Son 30 Gün)
Rastgele Makale
Pigtail Kablo Ile Çekim Gücü Artırma
M: Pigtail Kablo Ile Çekim Gücü Artırma

Pigtail Kablo ile Notebookta Wireless Çekim Gücü Arttırma

En Tartışmalı Makaleler
10m kadar USB uzatma kablosu yapımı
M: 10m kadar USB uzatma kablosu yapımı

Bukadar ucuza bukadar uzun usb uzatma kablosu. Bu makale ile normalden cok daha ucuza ve yeterince u...

Çok Basit Ve Çok Etkili Çanak Yapımı
Çok Basit Ve Çok Etkili Çanak Yapımı

Birlikte basit ve etkili Wi-Fi çanak anteni

El Yapımı Wireless Anten (BiQuad 12 dB)
El Yapımı Wireless Anten (BiQuad 12 dB)

Özenle hazırlanmış ve müthiş verim alınmış BiQuad anteni

Backtrack 5 Hızlı İpuçları
BackTrack 5 R2 Yayımlandı

Backtrack5'e VLC Video ve MP3 oynatıcı ekleme, ses sorunu çözümü, BT'yi Türkçe yapma, MAC ad...

Kablosuz Modem Ve Access Pointi Kablosuz Bağlamak
Kablosuz Modem Ve Access Pointi Kablosuz Bağlamak

Kablosuz ADSL Modem ve Access Pointi kablosuz bir şekilde birbirine bağlamak. (WDS, Bridge)